199D475X9016B6B1E3
Part Number:
199D475X9016B6B1E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.398" (10.12mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V