199D225X0016A6C1
Part Number:
199D225X0016A6C1
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.376" (9.61mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.173" Dia (4.40mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V