299D475X0016BB6E3
Part Number:
299D475X0016BB6E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.280" L x 0.200" W (7.10mm x 5.08mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V