299D106X96R3BB1
Part Number:
299D106X96R3BB1
Description:
CAP TANT 10UF 10% 6.3V RADIAL
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.280" L x 0.200" W (7.10mm x 5.08mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V