199D105X0025A6A1
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
199D105X0025A6A1
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.376" (9.61mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.173" Dia (4.40mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V