299D335X0020BB1
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
299D335X0020BB1
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 20V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.200" W (7.10mm x 5.08mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V