TAP685M020SRW
Part Number:
TAP685M020SRW
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 20V RADIAL
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6Ohm
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
20 V