TAP685K020CCS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAP685K020CCS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V