TAP475K016FCS
Part Number:
TAP475K016FCS
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.504" (12.80mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V