TAJS154K050RNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAJS154K050RNJ
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.15UF 10% 50V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
S
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V