TCA1C155M8R
Part Number:
TCA1C155M8R
Description:
CAP TANT 1.5UF 20% 16V 1206
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.6Ohm
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V