TAJB105M035TNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAJB105M035TNJ
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 20% 35V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V