TAP156M035SCS
Part Number:
TAP156M035SCS
Description:
CAP TANT 15UF 20% 35V RADIAL
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
H
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V