T495V157K006ATE040
Part Number:
T495V157K006ATE040
Description:
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V