T498B475K016ATE2K1
Part Number:
T498B475K016ATE2K1
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 150°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V