T212B226K015CS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T212B226K015CS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL
In Stock:
17
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Failure Rate :
C (0.01%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.610" L (4.70mm x 15.49mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
15 V