109D396X9100F2
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
109D396X9100F2
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 39UF 10% 100V AXIAL
In Stock:
1
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.796" L (7.92mm x 20.22mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
100 V