109D106X9100C2
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
109D106X9100C2
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 10% 100V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Ratings :
Size / Dimension :
0.219" Dia x 0.608" L (5.56mm x 15.45mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
100 V