T140D108K006AS
Part Number:
T140D108K006AS
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6 V