TWAE228K025CBSZ0000
Part Number:
TWAE228K025CBSZ0000
Description:
CAP TANT 2200UF 10% 25V AXIAL
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 120Hz
Failure Rate :
Features :
High Reliability, Wet Tantalum
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25 V