T16A336K075CZSS
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T16A336K075CZSS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 10% 75V T/H
In Stock:
10
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm @ 120Hz
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.188" Dia x 0.453" L (4.78mm x 11.51mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
75 V