M39003/01-6032
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
M39003/01-6032
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
B (0.1%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V