150D156X9050R2B
Part Number:
150D156X9050R2B
Description:
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL
Capacitance :
15 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50 V