TAP157K006CCS
Part Number:
TAP157K006CCS
Description:
CAP TANT 150UF 10% 6.3V RADIAL
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
K
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V