TWDE253M010SB0Z0700
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TWDE253M010SB0Z0700
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 25000UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
25000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 1kHz
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V