TWAB476K125SBYZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TWAB476K125SBYZ0000
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 47UF 10% 125V AXIAL
In Stock:
2
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm @ 120Hz
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
500 Hrs @ 200°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
125 V