ST150-60T2KI
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
ST150-60T2KI
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 150UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T2
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
60 V