TCM0J106M8R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TCM0J106M8R
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
M
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V