T97F108K010LSA
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T97F108K010LSA
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 10V 3024
In Stock:
88
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V