597D158X9004R2T
Part Number:
597D158X9004R2T
Description:
CAP TANT 1500UF 10% 4V 3024
In Stock:
93
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
Size / Dimension :
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
4 V