TPMU477K010R0030
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TPMU477K010R0030
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 470UF 10% 10V 2924
In Stock:
54
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
U
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V