TAP336K025HSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAP336K025HSB
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL
In Stock:
59
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
J
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V