298D156X0004K2T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
298D156X0004K2T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 15UF 20% 4V 0402
In Stock:
41
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
K
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
4 V