TMCHE1C476MTRF
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
TMCHE1C476MTRF
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
In Stock:
396
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V