EP1A402M080AZSS
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
EP1A402M080AZSS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 4000UF 20% 80V RADIAL
In Stock:
2
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 1kHz
Failure Rate :
Z (Non-ER)
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
0.312" (7.93mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.445" L x 1.400" W (36.70mm x 35.56mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
80 V