T354A105J035AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T354A105J035AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 5% 35V RADIAL
In Stock:
365
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.339" (8.60mm)
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±5%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V