F971C106MCCHT3
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
F971C106MCCHT3
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 2312
In Stock:
933
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Failure Rate :
Features :
Automotive, High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.106" (2.70mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 135°C
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V