T110C106K075AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T110C106K075AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL
In Stock:
12
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
75 V