T110B105K075AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T110B105K075AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 10% 75V AXIAL
In Stock:
49
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
75 V