T322F107K020AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T322F107K020AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
In Stock:
33
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.300" Dia x 0.710" L (7.62mm x 18.03mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V