T350D335K035AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T350D335K035AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 35V RADIAL
In Stock:
764
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.339" (8.60mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V