T322B155K025AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T322B155K025AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 25V AXIAL
In Stock:
84
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V