TAP686K006SCS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TAP686K006SCS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 68UF 10% 6.3V RADIAL
In Stock:
697
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
G
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V