T495C106K020ATE475
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T495C106K020ATE475
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
In Stock:
916
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
475mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V