T110D107K020AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T110D107K020AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
In Stock:
77
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
20 V