TAP475M035CCS
Part Number:
TAP475M035CCS
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 35V RADIAL
In Stock:
441
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V