TRME157M016R0030
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TRME157M016R0030
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
In Stock:
126
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Failure Rate :
Features :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V