591D687X96R3R2T16H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
591D687X96R3R2T16H
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2824
In Stock:
674
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V