T353A225J016AT7301
Part Number:
T353A225J016AT7301
Description:
CAP TANT 2.2UF 5% 16V RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.402" (10.20mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16 V