T355A105K035AT7301
Part Number:
T355A105K035AT7301
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V RADIAL
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Height - Seated (Max) :
0.339" (8.60mm)
Lead Spacing :
0.125" (3.18mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
35 V